Munkabalesetek mindenhol történhetnek. Ha már megtörtént a baj, fontos, hogy ne essünk pánikba és az első szempont a sérülést szenvedett személy egészsége legyen.
Fontos azonban a megelőzés. A cégvezetők legnagyobb része a bírságtól tart, ami érthető, hiszen egészen nagy összegeket is kiszabhat a hatóság, mint bírságtétel, főleg ha többszörös mulasztást talál. Éppen ezért kiemelkedően fontos, hogy felkészüljünk egy ilyen eshetőségre, mert csak az hibázik, aki dolgozik.
Ha már megtörtént a baj, ne essünk pánikba. Kérjük szakember segítségét, mert laikusként akár egyetlen rosszul megfogalmazott mondattal, vagy kifelejtett tétellel még nagyobb kárt okozhatunk magunknak. Ezzel szemben egy tanult és gyakorlott szakember tudja, mik azok a dolgok, amikre oda kell figyelni egy szakhatósági beszámoló esetén, ill. ezen információkat hogyan kell kommunikálni. Jó, ha tudjuk, hogy az OEP célja, hogy minden költséget a munkáltatóra hárítson, akár a legkisebb mulasztás esetén is.
Több kritérium van ezen esetben is. Egyrészt határidő tekintetében. A munkahelyi baleseteket a balesetet követő 8 hónapban ki kell vizsgálni.
Fel kell mérni és meg kell ismerni a helyszínt, szemtanúkat, körülményeket, munkahelyi vezetőket.
A jegyzőkönyvek szigorú formanyomtatványok, nagyon fontos, hogy gyakorlott kéz töltse ki és küldje el a munkavédelmi hatóság részére.
Ha Önnél baleset történt, hívjon minket és kérje ingyenes telefonos konzultációnkat! Szívesen segítünk díjmentesen, a helyzet felmérésében és a megfelelő megoldás megtalálásában egyaránt.
Na de mi minősül munkahelyi balesetnek?
A válasz egyszerűnek tűnhet, de nem biztos, hogy egyértelmű. A munkahelyi baleset fogalmát a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény szabályozza. Ezek alapján munkabaleset az, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától és a munkavállaló közrehatásának mértékétől függetlenül.
Kezd árnyalódni és kevésbé egyértelmű válni, pontosan mi is számít munkabalesetnek. Éppen ezért javasoljuk minden érintett félnek, hogy kérje szakmai tanácsadásunkat!
A bírságon felül a Munka Törvénykönyve azt is előírja, hogy a munkáltató köteles a munkavállalónak okozott kárt megtéríteni. Ez további vitás és veszélyes helyzetet teremthet mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára, holott éppen arra lenne szükség, hogy ezen két fél együttműködjön és a szakhatóságot az eset felderítésében a megfelelő módon tudja segíteni.